Wybierz samochód:

Tylna wycieraczka w samochodzie - co powinniśmy o niej wiedzieć?


Temat tylnej wycieraczki w samochodzie nie jest może tak wdzięczny, jak tych dedykowanych do przedniej szyby. Warto jednak poruszyć kilka podstawowych kwestii i rozwiać pewne nurtujące wielu wątpliwości. Bez wątpienia bowiem pozostaje fakt, iż element ten zamontowany fabrycznie w niektórych typach samochodów, odgrywa znacząca rolę w zakresie poprawy widoczności, a co za tym idzie podnoszenia komfortu jazdy.


Tylna wycieraczka a typ nadwozia


Być może zastanawialiście się kiedyś, czemu samochód jadący lub stojący przed wami nie jest wyposażony w tylne pióro, gdy wasz akurat takowe posiada. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Samochody o łagodnym nachyleniu tylnej szyby typu sedan nie posiadają fabrycznie zamontowanej wycieraczki na tył. Przynajmniej większość z nich. W przypadku tego typu nadwozia zanieczyszczenia i deszcz usuwane są z powierzchni szyby samoczynnie. Problemowa może okazać się jedynie sytuacja postoju. Jeśli jednak jest on krótkotrwały i brud nie będzie miał czasu przykleić się do szyby, pęd powietrza powinien zrobić swoje. Zanieczyszczona szyba po długiej pauzie będzie wymagała interwencji środka myjącego.

W przypadku sedanów istnieje możliwość samodzielnego montażu wycieraczki na tył. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, sprawdźmy czy nie będzie problemów z otwieraniem klapy bagażnika. Jest to bowiem jeden z powodów, dla których tylna wycieraczka w sedanach nie występuje.

Samochody z nadwoziem typu hatchback i kombi są fabrycznie wyposażone w tylną wycieraczkę. W ich przypadku szyba ustawiona jest w stosunku do podłoża prawie pionowo, co powoduje częstsze jej zabrudzenia oraz problemy z samooczyszczaniem. Będąc posiadaczem tego typu samochodu, mamy obowiązek dbać o stan oraz dokonywać regularnej wymiany tylnej wycieraczki. W sklepie piórawycieraczek.pl znajdą Państwo bogatą ofertę dobrej jakości wycieraczek na tylną szybę, dedykowanych do wielu marek samochodów.


Serwis tylnej wycieraczki


Praktyka pokazuje, iż wciąż wielu kierowców traktuje tylną wycieraczkę po macoszemu. Tymczasem sprawne pióro tylnej szyby nie tylko uchroni nas przed niebezpiecznymi sytuacjami na drodze, ale i oszczędzi ewentualnych nieprzyjemności podczas rutynowej kontroli technicznej pojazdu. Ta bowiem, w wyniku uszkodzenia lub awarii wycieraczki, może nie przejść pomyślnie. Pomimo, iż prawo w kwestii wycieraczki na tylną szybę nie jest jednoznaczne i pozostawia kierowcy pewną dowolność, to niesprawny fabryczny element wyposażenia samochodu, może dyskwalifikować go w oczach wykonującego przegląd lub nawet policjanta.

Mając na uwadze powyższe, warto dbać o wycieraczki tylne tak samo jak o przednie i wymieniać je dość regularnie. Zwracajmy też uwagę na poprawną eksploatację wycieraczki. Pióro może ulec uszkodzeniu przy gwałtownym odrywaniu go od oblodzonej szyby lub użyciu na suchej powierzchni. Pamiętajmy o stosowaniu płynów dostosowanych do pory roku. Uwaga! Często pojazd posiada dwa osobne zbiorniczki spryskiwaczy.

Jeśli producent naszego samochodu uznał, że wycieraczka tylnej szyby jest w nim niezbędna, nie traktujmy jej jak zło konieczne. Podczas kierowania pojazdem widoczność tego, co za nami jest tak samo istotna jak tego, co przed nami. Nie ukrywajmy, iż wielu z nas, stosując metodę „przez łokieć”, nie miałaby szans wykonać poprawnie manewrów takich jak cofanie czy parkowanie z zabrudzoną tylną szybą.
ALCAAMiOBLOOMBOSCHDENSOFLASHHEYNERNEGOTTIVALEO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Zamknij