Jak włączyć wycieraczki samochodowe?
Wycieraczki na przednią i tylną szybę samochodu
Wycieraczki to niezbędne elementy wyposażenia każdego pojazdu. W zależności od jego modelu mamy do dyspozycji jedno lub dwa pióra na przednią szybę samochodu. Obecność akcesoriów na tylną szybę determinowana jest rodzajem nadwozia. W samochodach z nadwoziem typu hatchback i kombi są one montowane fabrycznie. Ze względu na praktycznie pionowe ułożenie szklanej tafli względem podłoża zalegające na szybie woda i brud często utrudniają widoczność. Wtedy właśnie przydaje się dobrej jakości tylne pióro.
Warto pamiętać, że zarówno wycieraczki na przód, jak i na tył pojazdu odgrywają ważną rolę w podnoszeniu komfortu i bezpieczeństwa podróżowania samochodem oraz jako takie powinny być poddawane systematycznym przeglądom, by jak najdłużej sprawnie i skutecznie spełniać swoją funkcję.
Już dziś sprawdź naszą ofertę niezawodnych akcesoriów marki Negotti, trwałych wycieraczek Flash, a także klasycznych rozwiązań Alca na tylną szybę samochodu.
Kiedy najczęściej używamy wycieraczek samochodowych?
Wycieraczki samochodowe przydają się w różnych sytuacjach. Paradoksalnie używamy ich zarówno w porach wzmożonych opadów deszczu, jak i w okresach suszy i dużego zapylenia. Niezastąpione okazują się również w zimie, jednak w czasie mrozów ich kondycja może zostać poważnie nadwyrężona.
Wycieraczki uruchamiamy, gdy z jakichś powodów widoczność przez przednią lub tylną szybę pojazdu zostaje ograniczona. Najczęściej przyczyniają się do tego ulewny deszcz lub intensywne opady śniegu. Sporym problemem mogą okazać się również błoto wydostające się spod kół innych pojazdów oraz zanieczyszczenia takie jak kurz, pyłki, sadza, fragmenty roślin czy owadów.
Podstawą efektywnego działania wycieraczek jest ich prawidłowa pielęgnacja i konserwacja. Ważne też, by niesprawne akcesoria wymieniać z odpowiednią częstotliwością. Zazwyczaj czynności tej dokonujemy dwa razy w roku. Przed zimą i po jej zakończeniu. Wiele zależy jednak od panujących warunków atmosferycznych i intensywności użytkowania piór, dlatego ostateczna decyzja zawsze należy do kierowcy. Więcej o tym, jak prawidłowo i szybko wymienić wycieraczki samochodowe przeczytacie na naszym blogu.
Włączanie wycieraczek do szyb – czy w każdym samochodzie obowiązuje ten sam schemat działania?
Metody włączania wycieraczek samochodowych mogą różnić się w zależności od marki i modelu pojazdu. Odmienności w sposobie postępowania dotyczą najczęściej drobnych szczegółów, jednak warto to sprawdzić, zanim wyruszymy w trasę nowym lub pożyczonym autem. Procedury uruchamiania poszczególnych systemów i mechanizmów pojazdu opisane są również w instrukcji obsługi danego egzemplarza.
Włączanie wycieraczek to zazwyczaj czynność intuicyjna. Doświadczeni kierowcy wiedzą jak poradzić sobie z tym nawet w aucie, które prowadzą pierwszy raz.
Rodzaj sterowania
Pierwszym krokiem do włączenia wycieraczek w dowolnym pojeździe jest lokalizacja systemu sterowania. Odpowiednia manetka znajduje się najczęściej po prawej stronie kierownicy. Takie umiejscowienie zapewnia optymalne warunki i komfort użytkowania, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy.
Oznaczenia na przełączniku informują o trybie pracy wycieraczek, możliwości włączenia opcji uruchamiania automatycznego, zsynchronizowanego z czujnikiem deszczu, a także funkcji włączania spryskiwaczy.
Uruchomienie i sterowanie wycieraczkami oraz mechanizmem spryskiwaczy możliwe jest po wcześniejszym włączeniu zapłonu.
Tryby pracy wycieraczek na przednią szybę samochodu
W popularnych modelach samochodów jak na przykład Skoda Fabia dźwignia uruchamiająca wycieraczki ma trzy automatyczne tryby pracy piór oraz jeden manualny. Przesunięcie manetki o stopień w górę z pozycji OFF uruchamia pierwszy bieg. Ta opcja sprawdza się przy drobnych opadach i zapewnia możliwość regulacji odstępów pomiędzy kolejnymi cyklami wycierania szyby. Ustawień tych dokonujemy za pomocą niewielkiego pokrętła, najczęściej oznaczonego symbolem słupków ustawionych rosnąco lub strzałek.
Uniesienie manetki o dwie pozycje w górę od biegu jałowego zapewnia ciągłą pracę wycieraczek w trybie wolnym. Ten umożliwia nieco sprawniejsze usuwanie wilgoci z powierzchni szyby, w przypadku, gdy wycieraczki nie osiągają zadowalających rezultatów na niższym trybie pracy.
Najszybszy bieg uruchamiamy, unosząc dźwignię o trzy stopnie w górę. Ta opcja najlepiej sprawdza się podczas silnej ulewy, gdy grube strugi deszczu zaczynają tworzyć na szybie jednolitą powłokę. Szybkie i automatyczne osuszanie jej powierzchni jest wtedy niezbędne i warunkuje możliwość dalszej bezpiecznej jazdy.
W przypadku jednorazowego przetarcia szyby najlepszym wyborem będzie włączenie opcji manualnej. Wystarczy przesunąć manetkę w dół. Ta natychmiast wróci do poprzedniej pozycji, umożliwiając kolejne przetarcia z częstotliwością, którą regulujemy ruchami dłoni.
Włączanie spryskiwacza przedniej szyby
Najpopularniejszym sposobem uruchamiania spryskiwacza przedniej szyby jest przyciągnięcie manetki do siebie. Im dłużej utrzymamy dźwignię w tej pozycji, tym więcej preparatu zużyjemy. W większości przypadków włączenie spryskiwacza powoduje automatyczne uruchomienie się wycieraczek, które w zależności od długości pociągnięcia przetrą szybę raz lub w trybie trzech przetarć w cyklu i jednym dodatkowym po chwili.
W niektórych modelach pojazdów przednie spryskiwacze uruchamiamy za pomocą przycisku na końcu manetki. Metoda ich działania jest jednak analogiczna do opisanej powyżej.
Uruchamianie wycieraczki tylnej szyby
W zależności od modelu pojazdu wycieraczkę na tylną szybę samochodu włączamy, przesuwając manetkę sterującą do przodu lub w stronę kierowcy. Dwukrotne odepchnięcie lub przyciągnięcie dźwigni uruchamia mechanizm spryskiwacza.
Czujnik deszczu i automatyczne funkcje wycieraczek
Pojazdy wyposażone w czujnik deszczu posiadają również funkcję automatycznego włączania wycieraczek. Czujnik włączamy za pomocą odpowiednio oznaczonego przycisku. System uruchamia wycieraczki w zależności od ilości wody na powierzchni przedniej szyby. Tryb jego pracy można regulować pokrętłem na manetce sterującej.
Automatyczna funkcja wycieraczek dotyczy również zwalniania lub przyspieszania trybu ich pracy pod wpływem zmniejszania lub zwiększania prędkości pojazdu.
Wyłączanie czujnika deszczu następuje po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, z chwilą zgaszenia silnika lub po ustawieniu wycieraczek w pozycji serwisowej.
Ekspert radzi
Pamiętajmy, że automatyczne systemy pojazdu podnoszą komfort i sprawdzają się doskonale w optymalnych warunkach użytkowania. Odczyty czujnika deszczu mogą jednak zostać zaburzone na przykład podczas korzystania z myjni samochodowej. Samoistne włączenie się wycieraczek z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do ich poważnego uszkodzenia. W takiej sytuacji doradzamy wcześniejsze wyłączenie czujnika, mówi nasz ekspert Marzena Wilk.
Zasady poprawnego użytkowania wycieraczek samochodowych
W tak prozaicznych czynnościach, jak użytkowanie wycieraczek samochodowych często umykają nam istotne szczegóły wpływające na jakość ich pracy i żywotność. Czego zatem unikać i na co zwracać uwagę włączając akcesoria?
Wycieraczki samochodowe nie lubią suchej szyby
Nie uruchamiajmy wycieraczek na suchej szybie. Guma piór lepiej pracuje na mokro, dlatego, gdy chcemy oczyścić szybę z zaschniętego brudu, użyjmy dobrego płynu do spryskiwaczy. W porze letniej wystarczy preparat, który skutecznie rozmiękczy zalegające osady. Ważne też, by nie pozostawiał nieestetycznych zacieków i smug.
Uwaga na przymarznięte do szyby wycieraczki samochodowe
Zanim uruchomimy wycieraczki samochodowe w zimie, sprawdźmy, czy ich guma nie przymarzła do powierzchni szyby. Wiele dostępnych na rynku akcesoriów wyposażonych jest w specjalne powłoki ochronne, jednak podczas dużych mrozów struktura tworzywa często traci swoje właściwości. Gwałtowne oderwanie pióra od szklanej tafli może trwale uszkodzić element. W takim wypadku najlepiej delikatnie usunąć oblodzenie za pomocą skrobaczki, szczotki lub odmrażacza w sprayu. Na suchej szybie warto też rozpylić zimowy płyn do spryskiwaczy. Odporny i skuteczny preparat nie zamarza w niskich temperaturach, wspomaga pracę wycieraczek i konserwuje ich podzespoły.
Prawidłowa eksploatacja wycieraczki tylnej szyby
Zasady dotyczące użytkowania wycieraczek przedniej szyby obowiązują również w przypadku eksploatacji tylnego elementu.
Ekspert radzi
Zdaniem Marzeny Wilk wszystkie pióra wycieraczek w samochodzie warto wymieniać jednocześnie. Statystyki pokazują, że stan większości akcesoriów po zimie nie zapewnia skutecznego oczyszczania szyby, a przecież nadchodzące pory deszczowe wymagają w tym aspekcie stuprocentowej gotowości.
Tekst przygotował ekspert i doradca techniczny sklepu piorawycieraczek.pl: Jarosław Woźniak
Pasjonat motoryzacji w każdym jej aspekcie. Fachowiec od lat związany z branżą automotive i wiarygodny doradca techniczny, który każdy rekomendowany produkt poddaje surowej ocenie. Praca daje mu wiele satysfakcji i umożliwia łączenie miłości do samochodów z głodem rzetelnej wiedzy na temat akcesoriów, w które warto wyposażać auta. Praktyczne umiejętności wyuczonego zawodu mechanika samochodowego pozwalają mu spojrzeć na kwestie konstrukcji i formy testowanych akcesoriów z praktycznego punktu widzenia.