Wybierz samochód:

Jakich zabiegów potrzebują szyby samochodowe?


Pielęgnacja szyb samochodowych zwykle nie sprawia większych problemów. Mycie, polerowanie, nakładanie warstw ochronnych oraz dbanie o wycieraczki samochodowe to zabiegi znane każdemu kierowcy - przynajmniej w teorii. Jednak, czy jesteśmy w 100% pewni, że wykonywane rutynowo czynności dają najbardziej optymalny efekt? Prawdopodobnie bowiem w kwestii kosmetyki szyb samochodowych jest coś, co możemy zrobić lepiej, szybciej i taniej.


Co możemy zrobić dla szyb samochodowych na co dzień?


Jasne, że nie myjemy szyb samochodowych codziennie. Dbając o kondycję tych powierzchni warto jednak pamiętać o bezpośrednim wpływie pewnych istotnych czynników. Mowa między innymi o wycieraczkach, płynach do spryskiwaczy i wszelkiego rodzaju preparatach oraz narzędziach wykorzystywanych podczas usuwania lodu lub szronu.

Przednia, a niejednokrotnie także i tylna szyba praktycznie każdego dnia poddawane są zabiegom osuszania wycieraczkami. Z uwagi na ten stan rzeczy, troska o sprawne pióra wycieraczek to w pewnym sensie podstawa. Jeśli z jakiegoś powodu wycieraczki w naszym samochodzie odmawiają posłuszeństwa, zostawiając smugi czy rysy, to znak, by dokonać jak najszybszej ich wymiany. Wyeksploatowana wycieraczka może nieodwracalnie uszkodzić szybę, generując niepotrzebne wydatki. Jeśli zdecydujemy się na zakup nowego kompletu, wybierajmy produkty wysokiej jakości, dedykowane do konkretnych modeli samochodów, których bogata oferta dostępna jest w sklepie internetowym piórawycieraczek.pl.

Dość żmudną praktyką jest zmaganie się z wycieraczkami przymarzniętymi do szyby. Zima to czas, kiedy pióra bardzo często wydają ostatnie tchnienie. Dzieje się tak w wyniku nieprawidłowego ich użytkowania. Niekorzystnym, choć często stosowanym zabiegiem jest odrywanie gumy wycieraczki, która przywarła do szyby pod wpływem niskiej temperatury. W takim przypadku zalecane jest użycie specjalnego odmrażacza lub, jeśli mamy więcej czasu i samochód wyposażony w odpowiednią aparaturę, potraktowanie szklanej powierzchni ciepłem generowanym przez system ogrzewania. Znanym rozwiązaniem są też popularne skrobaczki. Pamiętajmy jednak by używać ich na już lekko odtajałej szybie. Zapobiegnie to jej ewentualnym mechanicznym uszkodzeniom.

Wycieraczki samochodowe powinny być również regularnie czyszczone. Wystarczy lekko wilgotna szmatka lub ręcznik papierowy nasączony płynem do mycia szyb. Nie bez wpływu na stan gum pozostają również płyny do spryskiwaczy. Używajmy produktów sprawdzonych marek, rekomendowanych przez profesjonalistów. Ich cena jest nieco wyższa, jednak efekt użycia zdecydowanie lepszy.


Pielęgnacja szyb – kolejne etapy


Dobrze umyte szyby samochodowe stanowią jedną z wielu składowych komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży. Najlepiej, jeśli szyby czyszczone są w miarę regularnie, a brud nie ma możliwości wniknąć w ich powierzchnię. W zależności od rodzaju i stopnia zanieczyszczeń, zaleca się używanie różnego rodzaju środków. Na etapie przygotowawczym najlepiej spłukać brud wodą. Możemy użyć do tego myjki ciśnieniowej lub tradycyjnie – gąbki. W usunięciu tłustych plam pomoże odpowiedni odtłuszczacz.

Po usunięciu kurzu i łatwiejszych zabrudzeń należy zastosować płyn do mycia szyb. Unikajmy produktów zawierających aceton, który niszczy gumę i plastik wokół szyby. Produkt wysokiej jakości poradzi sobie z trudnymi zanieczyszczeniami takimi jak odchody ptaków, kawałki liści i owadów. Naniesiony na szybę preparat najlepiej wycierać ręcznikiem papierowym lub zwykłą gazetą. Nie zaleca się stosowania bawełnianych szmatek, gubiących fragmenty włókien.

Podstawowe mycie szyb możemy rozszerzyć o tak zwaną polerkę. Zabieg ten ma na celu usunięcie ewentualnych drobnych rys, powstałych z czasem na szklanych powierzchniach. Pastę polerską wciera się, a następnie usuwa i poleruje przeznaczoną do tego polerką lub szmatką z mikrofibry. Z uwagi na stopień trudności i ilość poświęconego czasu właściciele aut często powierzają tę pracę profesjonalistom.

Wielu kierowców decyduje się także na nałożenie niewidzialnej wycieraczki, czyli powłoki odpychającej wodę i w pewnym stopniu zabezpieczającej powierzchnię szyby. Ze względu jednak na jej niekorzystny wpływ na pracę wycieraczek eksperci doradzają nakładanie warstwy hydrofobowej na boczne szyby, na których pozostaje ona bardziej neutralna. Na preparatach tego typu również nie watro oszczędzać.
ALCAAMiOBLOOMBOSCHDENSOFLASHHEYNERNEGOTTIVALEO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Zamknij