Wybierz samochód:

Parowanie szyb – jak sobie z tym radzić?


Zima uprzykrza kierowcom życie nie tylko śliskimi drogami, zaspami i uporczywymi mrozami. Jest też okresem, w którym wysokie różnice temperatur i wzmożone działanie wilgoci powodują parowanie szyb. To z kolei bywa tyleż irytujące, co niebezpieczne. Zanim skupimy się na dostępnych sposobach walki z parą, warto zastanowić się nad profilaktyką.


Najczęstsze przyczyny parowania szyb


Głównym powodem pojawiania się pary na szybach samochodowych jest wilgoć. Ta w czasie jesienno - zimowym jest właściwie wszechobecna. Problemu nie stanowią jedynie ewentualne nieszczelności. Woda może utrzymywać się w welurowych dywanikach i tapicerce. Źródłem wilgoci bywają również zanieczyszczone szyby lub wyciekający z uszkodzonej nagrzewnicy do wnętrza pojazdu płyn chłodzący.

Wzmożone parowanie szyb to często efekt zapchanego lub uszkodzonego filtra kabinowego. Doradzamy jego wymianę co najmniej raz w roku. Kuriozalną, acz wcale nierzadką praktyką okazuje się także złe ustawienie nawiewów. Ustawmy je w obiegu zewnętrznym. Warto również podczas corocznej kontroli klimatyzacji, sprawdzić ich stan. Niezwykle istotne jest utrzymanie samochodu w dobrej kondycji, zwłaszcza w trudnym i wymagającym okresie zimowym. Konserwacja uszczelek, wymiana dywaników na gumowe, a także mycie szyb i regularna kontrola podzespołów to czynności wydawałoby się podstawowe, choć często pomijane.


Co robić, gdy szyby parują?


Zwalczanie wilgoci w samochodzie to nierzadko syzyfowa praca. Mimo, iż dokładamy wszelkich starań, by wyeliminować ją z pojazdu, nie ma gwarancji, że ta nie pojawi się ponownie. Co gorsza prawdopodobieństwo, że szybko powróci jest spore. Dlatego też stan techniczny samochodu wymaga ciągłych kontroli i działań prewencyjnych.

W okresie dużych zmian temperatur ważne jest wyrównywanie ich wartości wewnątrz pojazdu z tymi na zewnątrz. Najlepszym sposobem będzie częste wietrzenie auta. Skuteczne może okazać się również pozostawianie uchylonej szyby. Ten zabieg sprawdzi się jedynie, gdy dysponujemy odpowiednią do tego przestrzenią, na przykład garażem.

Na rynku akcesoriów motoryzacyjnych dostępne są również specjalne pochłaniacze wilgoci oraz preparaty zapobiegające parowaniu szyb. Zastosowanie tych ostatnich nie jest skomplikowane, wymaga jednak wcześniejszego umycia powierzchni docelowej.

Klimatyzacja to element wyposażenia samochodu, o który warto dbać cały rok. Chłodne i suche powietrze pomaga przetrwać letnie upały oraz szybko oczyści szyby z pary. Warto wykorzystać również ciepłe powietrze z odpowiednio ustawionych nawiewów.

Niepożądane w walce z zaparowanymi szybami jest ich przecieranie rękami lub materiałami, które mogłyby pozostawić tłuste, trudne do usunięcia smugi! Najbardziej odpowiednią do tego typu zabiegów będzie dobrze wchłaniająca wilgoć ściereczka z mikrofibry lub gumowa ściągacza.


Kilka domowych sposobów na zaparowane szyby


Okazuje się, że wiele produktów codziennego użytku można wykorzystać jako pochłaniacze wilgoci. Ryż, sól lub zwykły ziemniak to produkty, które znajdziemy w kuchni. Wsypane do woreczka, skutecznie zastąpią dostępne na rynku preparaty pomagające osuszyć samochód. Miłośnikom codziennej prasy podpowiadamy z kolei, by kilka gazet pozostawić w aucie.

Nieco bardziej wymagającym zabiegiem będzie zastosowanie pianki do golenia. Polega on na nałożeniu produktu na powierzchnię szyby oraz dokładnym jego wytarciu. By sposób okazał się skuteczny, czynność należy powtórzyć co najmniej kilka razy.
ALCAAMiOBLOOMBOSCHDENSOFLASHHEYNERNEGOTTIVALEO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Zamknij