Wybierz samochód:

Jak poprawnie eksploatować wycieraczki zimą?


Zima stawia kierowcom twarde warunki, a części eksploatacyjne samochodów często narażone są na jej bezwzględne działanie. Niskie temperatury i towarzyszące im zjawiska atmosferyczne, takie jak szron czy lód nie oszczędzają też wycieraczek samochodowych. Ważne zatem, by zatroszczyć się o ich stan bezpośrednio przed sezonem oraz obchodzić się z nimi ostrożnie podczas mroźnych miesięcy.


Wymiana wycieraczek przed mrozami


Często wymiana wycieraczek konieczna jest jeszcze przed zimą. Dobrze jest zaopatrzyć się w nowy komplet jeśli tylko stwierdzimy, że dotychczas używane kończą swój żywot. Nowe pióra wycieraczek zapobiegną ewentualnym niespodziankom podczas zimy, a co najważniejsze zagwarantują bezpieczeństwo nam i innym użytkownikom dróg. Warto dobrze dobrać zestaw nowych wycieraczek, zarówno na przednią, jak i tylną szybę. Doradzamy użycie piór dedykowanych do marki samochodu. Zwracajmy też uwagę na sposób montażu oraz typ wycieraczek zamontowanych fabrycznie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż właśnie takie najlepiej spełnią swoją funkcję, a ich praca okaże się najbardziej efektywna. W zimie wycieraczki samochodowe powinny być przede wszystkim sprawne i wydajne. W tym okresie wystrzegajmy się więc eksperymentów i postawmy na sprawdzone rozwiązania.


Zima kontra wycieraczki samochodowe


Zimą sporym utrudnieniem dla poprawnej pracy wycieraczek są szron i lód. Pokryte nimi szyby wymagają odmrożenia lub oczyszczenia jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Często podczas tych czynności poczynamy sobie z wycieraczkami zbyt nonszalancko, co w prosty sposób prowadzi do ich uszkodzenia. Tymczasem, istnieją sposoby, by ustrzec się podobnych konsekwencji i cieszyć się sprawną pracą piór, nawet podczas uporczywych mrozów.

Przede wszystkim podczas usuwania z szyby lodu lub szronu nie odrywajmy wycieraczek na siłę. Sprawdzone i skuteczne okazują się w tej sytuacji odmrażacze do szyb. Ich działanie sprawi, że nawet przy bardzo niskich temperaturach będziemy w stanie bezawaryjnie oderwać wycieraczkę od powierzchni szyby.

Niewybaczalnym i kosztownym błędem jest zastosowanie na przymarznięte powierzchnie gorącej wody. W grę wchodzi jedynie lekko ciepła ciecz, którą wlejemy na przykład do foliowego woreczka. Tym z kolei możemy przecierać szyby i pióra. Oczyszczenie tych ostatnich z lodu lub szronu jest dość istotne i przekłada się na ich poprawną pracę.

Wszystkim, którzy nie lubią siłować się z efektami mrozu o poranku proponujemy zastosowanie maty ochronnej na szybę. Ostrzegamy jednak, iż nie jest to rozwiązanie w stu procentach skuteczne i pozbawione mankamentów. Podczas dużego wiatru, źle założona osłona może się ześlizgnąć, narażając tym samym powierzchnię docelową na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Tym, co wspiera wycieraczki w ich codziennej pracy jest płyn do spryskiwaczy. Postarajmy się wybrać produkt dobrej jakości, który w ostatecznym rozrachunku może okazać się o wiele korzystniejszy. Wystrzegajmy się pracy wycieraczek na sucho, niszczy ona nie tylko pióra, ale i powierzchnię szyby. Pod żadnym pozorem nie włączajmy też spryskiwaczy zanim nie upewnimy się, czy wycieraczki nie przymarzły do jej powierzchni. Skutki podobnych działań mogą okazać się opłakane.
ALCAAMiOBLOOMBOSCHDENSOFLASHHEYNERNEGOTTIVALEO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Zamknij