Wybierz samochód:

Kiedy wymieniać wycieraczki samochodowe?


Wycieraczki samochodowe, podobnie jak większość sprzętu zamontowanego w naszych samochodach, ulegają zużyciu i zniszczeniu. Pytanie brzmi, czy potrafimy dostrzec oznaki, świadczące o konieczności ich wymiany. Na zakup nowych piór nie warto decydować się zbyt pochopnie. Jeśli jednak w ich pracy niepokoi któryś z poniżej opisanych symptomów, trzeba podjąć decyzję o wymianie. Pytanie, na które postaramy się udzielić odpowiedzi brzmi: Kiedy powinno się wymienić wycieraczki?


Posłuchaj rad ekspertów


Eksperci doradzają, by wycieraczki wymieniać co najmniej raz w roku. Jeśli nie jesteśmy pewni ich stanu, najlepiej robić to przed zimą. Warunki pogodowe sprawiają, iż wycieraczki najbardziej zużywają się właśnie zimą. Czasem, zniszczone mrozami i nieodpowiednim użytkowaniem, trzeba wymienić także wiosną. W tej kwestii brak więc jednoznacznej odpowiedzi, a ostateczna decyzja zawsze należy do kierowcy.

Poza regularną wymianą powinniśmy pamiętać, iż pióra wycieraczek nie nadają się do użytku jeśli nie zbierają dobrze wody oraz zabrudzeń, a co za tym idzie, pozostawiają smugi pogarszające widoczność. Przed wymianą upewnijmy się jednak, że szyba, na której pojawiają się pasma, nie jest pokryta warstwą wosku lub innej tłustej substancji. Ta może bowiem powodować efekt wadliwej wycieraczki, utrudniając rzeczywistą diagnozę. Często okazuje się, iż powierzchnia wymagała jedynie dokładnego umycia.


Dlaczego wycieraczki skrzypią?


Kolejnym symptomem, świadczącym o konieczności wymiany wycieraczek są niepokojące odgłosy wydawane podczas ich pracy. Wszelkiego rodzaju piski i zgrzyty to ewidentny objaw zużycia tego elementu wyposażenia naszego samochodu. Warto również zwrócić uwagę, skąd dochodzą irytujące nas dźwięki. Wycieraczki mogą piszczeć i zgrzytać, jeśli użyjemy ich na suchej szybie. Trzeba więc pamiętać o używaniu płynów do spryskiwaczy, dostosowanych do danej pory roku. Wycieraczki tradycyjne wyposażone są w metalowy stelaż, który pod wpływem warunków atmosferycznych i upływu czasu może ulec korozji, co również nie pozostaje bez wpływu na jakość jego pracy.

Pamiętajmy, iż wycieraczka najlepiej spełnia swoją rolę, gdy jest optymalnie dociśnięta do powierzchni szyby. Niewskazane są zatem wszelkie objawy ich przeskakiwania i nieregularnej pracy. Wycieraczki w stanie wskazującym na zużycie wpływają na bezpieczeństwo jazdy i prowadzą do trwałych uszkodzeń powierzchni szyby, co w konsekwencji może generować koszty znacznie przekraczające zakup nowych piór.

Powyższe objawy świadczą o całkowitym wyeksploatowaniu wycieraczek oraz niemożności ich dalszego użytkowania. Jak w wielu innych, także i w tym przypadku sprawdza się jednak stare powiedzenie, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. Starajmy się więc przestrzegać kilku zasad prawidłowej eksploatacji. Dbajmy o czystość przedniej i tylnej szyby. Wszelkie zabrudzenia zbierane wycieraczką działają jak tarka, co powoduje, że jej ruchy bardziej szkodzą niż pomagają. Ponadto, pamiętajmy także o przetarciu powierzchni piór. Starajmy się nie odrywać przymarzniętych wycieraczek i nie używać w tym celu płynu do spryskiwaczy. Najlepiej sprawdzą się tu specjalne odmrażacze, które pozwalają uruchomić wycieraczkę bez obawy o jej uszkodzenie.

Wymieniajmy wycieraczki, kiedy nadejdzie ich czas, mając jednocześnie na uwadze, iż odpowiednia eksploatacja wydłuża ich żywotność.
ALCAAMiOBLOOMBOSCHDENSOFLASHHEYNERNEGOTTIVALEO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Zamknij