Wycieraczki samochodowe płaskie czy tradycyjne? Który typ akcesoriów wybrać?

Od pewnego czasu wśród użytkowników wycieraczek samochodowych dostrzec można swego rodzaju podział na zwolenników rozwiązań tradycyjnych oraz odbiorców poszukujących innowacji podnoszących poziom komfortu prowadzenia pojazdu. Każdy kierowca prędzej czy później zmuszony zostanie do opowiedzenia się po którejś ze stron w związku z koniecznością wymiany wyeksploatowanych piór. Jak dokonać właściwego wyboru i czym kierować się przy zakupie odpowiednich akcesoriów?

Porównanie modeli wycieraczek szkieletowych i płaskich.

Każdym wycieraczkom warto przyjrzeć się nieco bliżej, by świadomie dostrzec wady i zalety danej opcji. Stosowane od wielu lat w fabrycznym wyposażeniu pojazdów pióra tradycyjne zdają się nie odpowiadać na współczesne oczekiwania kierowców. Jak jednak sprawdzić, czy bezszkieletowe wycieraczki sprawdzą się w samochodzie nieco starszej generacji i czy w takie rozwiązania warto inwestować? W związku z mnogością pytań i wątpliwości postanowiliśmy dokonać porównania akcesoriów wykonanych w technologii szkieletowej oraz płaskiej. Z kolejnych części artykułu dowiesz się między innymi:

  • Dlaczego wycieraczki tradycyjne zostają w tyle?
  • Kiedy warto zdecydować się na zakup wycieraczek szkieletowych?
  • W czym tkwi siła wycieraczek płaskich?
  • Czy bezszkieletowe pióra do szyb to zawsze najlepsze rozwiązanie?
  • Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze właściwych wycieraczek do auta?

Dlaczego wycieraczki tradycyjne zostają w tyle?

Współczesne tendencje w zakresie wyposażania różnego typu samochodów pewnie zmierzają w kierunku ich unowocześniania. Pojawiające się innowacje są lepiej przystosowane do pracy w trudnych warunkach i nastawione na maksymalną łatwość i wygodę eksploatacji. Kwestie te dotyczą również jednych z najważniejszych akcesoriów pojazdu, jakimi są wycieraczki do szyb. Niestety doświadczenia wielu kierowców potwierdzają, że pióra tradycyjne pod wieloma względami nie wpisują się w obowiązujące trendy i stopniowo przechodzą do lamusa. Faktem jest, iż wycieraczki szkieletowe w dalszym ciągu dobrze spełniają swoje podstawowe zadanie, jednak ich konstrukcja oraz rodzaj zastosowanych materiałów nie zapewniają wydajności na dość wysokim poziomie.

Samochód z wycieraczkami szkieletowymi.

Syntetyczna guma wycieraczek szkieletowych

Nie zapominajmy, że nowe odsłony akcesoriów motoryzacyjnych to swego rodzaju odpowiedź producentów na coraz większe zagrożenie drogowe spowodowane między innymi większym zagęszczeniem ruchu. W obliczu wielu wymagających okoliczności wycieraczki tradycyjne okazują się niejednokrotnie rozwiązaniem niewystarczającym. Zastosowana w piórach szkieletowych twarda syntetyczna guma kiepsko znosi skrajne warunki użytkowania, a w związku z oddziaływaniem czynników takich jak promieniowanie UVA i UVB, upał, mróz i wilgoć zazwyczaj ulega uszkodzeniu lub rozwarstwieniu. Problem ten zmusza kierowców do częstej wymiany elementów, co zarówno dla właściciela samochodu osobowego, jak i ciężarowego może być dość irytujące. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup wycieraczek stelażowych, szukajmy takich, w których zastosowano gumę pochodzenia naturalnego z dodatkowymi powłokami ochronnymi.

Metalowy stelaż, a jakość oczyszczania szyby

Tradycyjna konstrukcja wycieraczek oparta jest na metalowym stelażu. W dobrych produktach zastosowano galwanizowaną i ocynkowaną stal bardziej odporną na korozję oraz związane z nią uszkodzenia podzespołów. W rozwiązaniach gorszej klasy rdzewienie elementów to znacznie większy problem. Szkielet odpowiedzialny jest między innymi za docisk pióra do szyby oraz efektywne zbieranie z jej powierzchni wody i drobinek brudu. Z czasem siła przylegania gumy słabnie, a na szkle mogą pojawiać się nieestetyczne smugi czy nawet niedokładnie wytarte miejsca. W podobnym przypadku osłabienie widoczności na drodze wymaga natychmiastowej reakcji kierowcy i wiąże się najczęściej z zakupem nowego kompletu piór.

Widok ze środka samochodu z założonymi piórami tradycyjnymi.

Kiedy warto zdecydować się na zakup wycieraczek szkieletowych?

Głównym problemem, jaki napotykamy podczas eksploatacji wycieraczek tradycyjnych, jest konieczność ich regularnej wymiany. Obecność akcesoriów w ofercie wielu sprzedawców potwierdza jednak, że zainteresowanie tego typu produktami wciąż jest dość duże. Ważnym argumentem przemawiającym za zakupem właśnie tego typu piór jest przystępna cena. Praktyczne i sprawdzone wycieraczki stelażowe renomowanych producentów, których zakup nie nadwyręży waszego budżetu, znajdziecie również w katalogu naszego sklepu.

Zdaniem eksperta

Wielu kierowców wybiera wycieraczki szkieletowe jako kontynuację fabrycznego wyposażenia starszych samochodów. Praktyka ta jest słuszna z punktu widzenia kompatybilności piór z wymogami technicznymi auta oraz idealnym dopasowaniem elementów montażowych, tłumaczy ekspert sklepu Jarosław Woźniak.  

Jakie wycieraczki szkieletowe rekomendujemy?

Kierowcom, którzy zdecydują się na montaż tradycyjnych wycieraczek, rekomendujemy serie najbardziej cenionych na rynku producentów wyposażenia samochodowego. Wśród wielu dostępnych w naszym asortymencie produktów znajdziecie:

W czym tkwi siła wycieraczek płaskich?

Nie da się ukryć, że wycieraczki płaskie stanowią znacznie bardziej zaawansowaną technologicznie alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Poszczególne serie piór bezszkieletowych wyróżnia maksymalna funkcjonalność oraz wyjątkowy design. Prosta forma akcesoriów doskonale sprawdza się w praktyce. Precyzyjnie wyprofilowane elementy równomiernie wyposażone w symetryczny spoiler przylegają do szyby całą powierzchnią pióra z optymalną siłą, gwarantując spektakularne efekty oczyszczania i wygładzania szkła. Aerodynamiczne właściwości akcesoriów poprawiają jakość ich eksploatacji. Innowacje pozwoliły na eliminację szumów, pisków, nadmiernego tarcia i smużenia, zapewniając jednocześnie odpowiedni zakres pola i kąt widzenia nawet w czasie intensywnych opadów deszczu czy śniegu.

Naturalny kauczuk jako gwarancja idealnie przejrzystej szyby

Nowoczesne wycieraczki bezprzegubowe w znacznej mierze zawdzięczają swoją skuteczność wykorzystanym do ich produkcji wysokiej klasy materiałom. Naturalne mieszanki kauczuku charakteryzują się elastycznością, odpornością na pękanie i powstawanie ubytków. Trwałe i wytrzymałe tworzywa oraz odpowiednio zabezpieczone brzegi piór to znacznie wydłużona żywotność oraz spore oszczędności w zakresie wymiany elementów.

Efektowna stylistyka piór na miarę XXI wieku

Tym, co w znacznym stopniu wyróżnia płaskie wycieraczki, jest ich oszczędna elegancka stylistyka. Metalowy szkielet zastąpiony aerodynamiczną dyskretną listwą rewelacyjnie koresponduje z dynamicznymi i opływowymi sylwetkami aut nowej generacji. Współczesne projekty motoryzacyjne oferują wiele nie tylko w kwestii mechaniki, ale i wpisującej się w najbardziej wyrafinowane gusta formy estetycznej. Znaczącą rolę na tym polu odgrywają również nowoczesne wycieraczki bezprzegubowe.

Czy bezszkieletowe pióra do szyb to zawsze najlepsze rozwiązanie?

Gros kierowców zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście warto inwestować w płaskie pióra i czy wymiana zamontowanych fabrycznie konwencjonalnych elementów wyjdzie im na dobre. Rozstrzygając te wątpliwości, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wydatki związane z wyposażeniem samochodów są kwestią indywidualną. Z obiektywnego punktu widzenia zaznaczyć warto jednak, że trwalsze bezszkieletowe pióra stanowią pewniejszą inwestycję, niż znacznie szybciej zużywające się tanie wycieraczki konwencjonalne. Pamiętajmy jednak, że na żywotność piór wpływa również typ eksploatacji, której ważnym aspektem jest między innymi systematyczna kosmetyka akcesoriów oraz szyby.  

Niektórzy użytkownicy dość niepewnie podchodzą również do tematu modyfikacji oryginalnego wyposażenia. W samochodach nowej generacji płaskie pióra to dziś standard. Właściciele starszych modeli nie mogą liczyć na podobne udogodnienia.

Zdaniem eksperta

Producenci płaskich piór zadbali o możliwość wyposażenia w nowoczesne wersje akcesoriów aut starszych roczników. Szerokie możliwości w zakresie montażu oraz dopasowania odpowiednich adapterów stanowią idealne rozwiązanie dla właścicieli, którzy chcą przystosować swój wiekowy już samochód do współczesnych standardów technologicznych i stylistycznych.Podkreślamy jednak, że oferta produktów wykonanych w technologii konwencjonalnej pozostaje dość bogata i zróżnicowana, a zakup dedykowanych wycieraczek szkieletowych również nie stanowi problemu, zapewnia nasz ekspert Jarosław Woźniak.

Wycieraczki płaskie – rekomendowane serie

Klientom, którzy postawili na wyposażenie swoich aut w pióra bezszkieletowe, polecamy najlepsze dostępne w naszym katalogu produkty renomowanych marek. Akcesoria zapewniają wysoki poziom komfortu użytkowania oraz jakość pracy, przekładającą się na rewelacyjne rezultaty idealnie gładkiej i przejrzystej szyby. Do różnych typów pojazdów rekomendujemy:

  • oryginalne wycieraczki Bosch Aerotwin wykorzystujące modyfikację Power Protection Plus w zakresie profilu pióra oraz przedłużenia jego żywotności,
  • wyjątkowo trwałe i niezawodne w każdych warunkach pióra marki Denso o lekkiej konstrukcji opartej na aerodynamicznym profilu gwarantującym skuteczność nawet przy dużych prędkościach,  
  • należące do segmentu premium wycieraczki linii Valeo Silencio stanowiące najbardziej aerodynamiczną opcję, w której zastosowano specjalny materiał kompozytowy VisioRubber dla większego komfortu i zwiększonej widoczności.

W wersji ekonomicznej udostępniamy również przystosowane do pracy w ekstremalnych warunkach pióra Negotti oraz pozytywnie opiniowane przez kierowców wycieraczki serii Heyner All Seasons.

Już dziś wypróbuj te i wiele innych piór dostępnych w ofercie naszego sklepu!

Podsumowanie – na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze właściwych wycieraczek do auta?

Dylemat doboru odpowiedniego typu technologicznego nie jest jedynym, z jakim możemy zetknąć się przy zakupie wycieraczek do szyb. Niezależnie od tego, czy postawimy na akcesoria konwencjonalne czy płaskie, parametrem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest długość piór. Te muszą być dostosowane do wymiarów zarówno przedniej, jak i tylnej szyby. Polecamy wycieraczki dedykowane do konkretnych marek i modeli pojazdów, które charakteryzuje idealna kompatybilność technologiczna. Ważnymi elementami wpływającymi na komfort użytkowania piór są również sposób montażu oraz wyróżniające daną serię innowacje i modyfikacje w zakresie konstrukcji i zastosowanych materiałów.

W zestawieniu najważniejszych cech piór szkieletowych i płaskich te drugie jawią się jako akcesoria zdecydowanie bardziej efektywne i niezawodne, odpowiadające na potrzeby zarówno szczególnie wymagających kierowców, jak i użytkowników o mniej sprecyzowanych gustach. W naszym katalogu zgromadziliśmy wycieraczki, których charakter i właściwości realizują zarówno wymogi stylistyczne, jak i oczekiwania eksploatacyjne różnych typów pojazdów.

Tekst przygotowała ekspertka i doradca techniczny sklepu piorawycieraczek.pl: Marzena Wilk

Miłośniczka tekstu pisanego oraz wszystkiego, co związane z motoryzacją. Specjalistka i doradca techniczny klienta, dla której branża automotive jest przestrzenią rozwoju oraz wymiany inspirujących opinii i doświadczeń. Kocha szybkie samochody, bacznie śledzi obowiązujące trendy i docenia śmiałe rozwiązania technologiczne. Świat pojazdów mechanicznych nie ma dla niej tajemnic, a każdą dotyczącą go nowinką dzieli się z Wami w swoich artykułach.  


Koniecznie przeczytaj też

Dodaj swoją opinię