Wybierz samochód:

Wycieraczki samochodowe - jak o nie dbać i czy kupować na zapas?


Trudne warunki atmosferyczne to najlepszy sprawdzian dla wycieraczek samochodowych. Często okazuje się, że dopiero gdy widoczność na drodze jest prawie zerowa, doceniamy własną roztropność, wybierając produkty wysokiej jakości. Jednak nawet najlepsze egzemplarze mają swój termin żywotności i często dają jasno do zrozumienia, że pora zamienić je na nowszy model. Specjaliści doradzają, by pióra wycieraczek wymieniać przynajmniej raz na pół roku, ewentualnie raz na rok. Statystyki pokazują, iż wielu kierowców niekoniecznie stosuje się do wyznaczonych terminów, eksploatując wycieraczki do granic możliwości. Rzeczywistość drogowa daleka jest więc od sugerowanych standardów.

Szacowane daty ważności wycieraczek nie powinny być jednak jedyną przyczyną ich wymiany. Zniszczone pióra często piszczą, zgrzytają, czy też przeskakują. Często na szybie pojawiają się rysy i smugi. Szybka reakcja i decyzja mogą uchronić nas przed dodatkowymi kosztami. Warto więc regularnie wymieniać wycieraczki, bez względu na to, jaki ich typ posiadasz.


Kiedy wycieraczki posłużą nam dłużej?


Istnieje kilka sposobów na przedłużenie żywotności wycieraczek samochodowych. Po pierwsze trzeba pamiętać o kosmetyce powierzchni, na której pracują. Regularne mycie i odtłuszczanie szyb przeznaczonymi do tego środkami wysokiej jakości ułatwi pracę wycieraczek i zapobiegnie ich przedwczesnemu zużyciu.

W sezonie jesienno - zimowym kosmetyka szyb wymaga największego zaangażowania. Odmrażanie i oczyszczanie szyb z lodu i szronu to czynności, które o tej porze roku powinny poprzedzić uruchomienie wycieraczek. Istotny wpływ ma również użycie dobrego, dostosowanego do danego sezonu płynu do spryskiwaczy. Dokładnie oczyszczać i odmrażać należy także same pióra wycieraczek. Oderwane gwałtownie od zamarzniętej szyby, z całą pewnością nie posłużą nam długo.

Wymienione wskazówki są właściwie podstawowymi wytycznymi dbania o wycieraczki samochodowe. Praktyka pokazuje jednak, iż często pozostają one jedynie w sferze teoretycznych rozważań. Pamiętajmy, iż nawet rzetelne ich przestrzeganie nie gwarantuje dożywotnego działania wycieraczek i co jakiś czas trzeba zaopatrzyć się w nowy komplet.


Czy wycieraczki w zapasie to dobry pomysł?


Posiadanie zapasowego kompletu wycieraczek jest oczywiście oznaką przezorności. Nie warto jednak w tej kwestii popadać w skrajności. Można zakupić dodatkowy komplet, by nie zostać zaskoczonym w razie konieczności nagłej wymiany lub gdy dokonujemy jej zgodnie z wyznaczonymi terminami. Dobrze jest też zaopatrzyć się w ekstra egzemplarz w podróży. Mimo, iż kupno tych akcesoriów nie stanowi dziś większego problemu, dodatkowy komplet w bagażniku zagwarantuje ewentualną wymianę na te najlepiej dostosowane do naszego samochodu, których nieraz próżno szukać w pierwszym lepszym markecie.

Zapasowy komplet wycieraczek w oryginalnym opakowaniu ma dość długi „termin ważności”. Odpowiednio przechowywane mogą czekać na swoją kolej nawet kilka lat. Uważajmy jednak na niekorzystne temperatury i promienie słoneczne, które często ujemnie wpływają na gumowe i metalowe elementy wycieraczek.

Obecnie kupno nowych piór to właściwie drobnostka. Sklepy stacjonarne i internetowe proponują szeroki ich wybór w konkurencyjnych cenach. Kupowanie przesadnej ilości zapasowych nie jest zatem konieczne. Nierzadko okazuje się, że zapominamy o nabytym wcześniej komplecie, lub nie możemy go użyć w związku z zakupem nowego samochodu. Doradzamy zatem zachowanie umiaru, a w razie potrzeby odwiedziny w sklepie piórawycieraczek.pl.


Jakim typem kierowcy jesteś?


Na życiowych i drogowych zakrętach możemy natknąć się na różne typy posiadaczy pojazdów. W kontekście omawianych zagadnień narzucają się dwa skrajne i jeden idealny model zachowań.
  • Pierwszy, to kierowca, który zdaje się zapominać, że wycieraczki to część eksploatacyjna pojazdu. Pozostaje przy nadziei, że przeżyją one jego samego. Nie zważając na wyraźne sygnały świadczące o konieczności ich wymiany przemierza szosy w trudnych warunkach atmosferycznych, bacznie i pilnie wyczekując upragnionego celu podróży. Problem zakupu nowych piór dość często rozwiązuje sprzedażą samochodu, jeśli akurat szwagier nie ma zapasowego kompletu na stanie.
  • Drugą skrajnością wykazuje się kierowca przesadnie kupujący zapasowe komplety wycieraczek. Jego garaż bywa lepiej wyposażony niż niejeden sklep. On sam często jest ratunkiem dla kierowcy nieroztropnego. Wycieraczki co prawda wymienia dość regularnie i nic go nie zaskoczy, lecz często nie jest w stanie, za swojego życia spożytkować wszystkich posiadanych kompletów.
  • Ostatni typ to wzór do naśladowania, stosujący się do wszystkich eksperckich zaleceń w temacie wymiany wycieraczek samochodowych. Robi to regularnie, bądź częściej w razie potrzeby. Nie zaśmieca swojego garażu nadmierną ilością piór na zapas, jednak zawsze ma jeden ekstra komplet, w razie nieprzewidzianych wypadków. Jako świadomy użytkownik dróg bacznie obserwuje stan wycieraczek, by w razie potrzeby podjąć szybką interwencję. Odpowiednio dba też o szyby i same pióra, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych.
ALCAAMiOBLOOMBOSCHDENSOFLASHHEYNERNEGOTTIVALEO

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Zamknij