Wycieraczki samochodowe – jak o nie dbać?

Trudne warunki atmosferyczne to najlepszy sprawdzian dla wycieraczek samochodowych. Często okazuje się, że dopiero gdy widoczność na drodze jest praktycznie zerowa, doceniamy własną roztropność i szósty zmysł, który podpowiedział nam, by zaopatrzyć się w pióra wysokiej jakości. Na rynku dostępnych jest wiele odsłon technologicznych produktów oryginalnych, a także solidnych zamienników. Nawet najlepsze egzemplarze z czasem jednak ulegają zużyciu i wymagają wymiany. Jej częstotliwość w dużej mierze zależy od typu eksploatacji akcesoriów. Ta z kolei nie powinna ograniczać się jedynie do włączania piór w razie potrzeby. Jako ważny element wyposażenia każdego pojazdu wycieraczki wymagają zdecydowanie więcej uwagi.

Jak dbać o wycieraczki samochodowe.

W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci spojrzeć nieco inaczej na kwestie użytkowania wycieraczek samochodowych oraz proste sposoby na utrzymanie ich w dobrej kondycji na dłużej. Z kolejnych akapitów dowiesz się między innymi:

  • Na jakie zagrożenia narażone są w ciągu całego roku wycieraczki samochodowe?
  • Jak często i kiedy należy wymieniać pióra wycieraczek?
  • Jakie symptomy świadczą o konieczności wymiany wycieraczek?
  • Jak dbać o wycieraczki, by w trudnych warunkach osiągały optymalną wydajność?
  • Czy wycieraczki w zapasie to dobry pomysł?
  • Które dostępne w naszej ofercie serie wycieraczek prezentują wyjątkową żywotność?

W ramach podsumowania przygotowaliśmy też krótkie zestawienie charakterystycznych zachowań kierowców, typowych dla różnych, często skrajnych sposobów eksploatacji wycieraczek samochodowych.

Na jakie zagrożenia narażone są w ciągu całego roku wycieraczki samochodowe?

Jako elementy zewnętrznego wyposażenia auta wycieraczki nieustannie narażone są na działanie wielu niekorzystnych czynników. W zależności od pory roku na stan piór wpływ mają częste opady deszczu i związana z nimi wilgoć. Ta osłabia zazwyczaj kondycję metalowych elementów. W zimie głównym zagrożeniem dla piór jest mróz wpływający na strukturę gumy. Nie bez znaczenia są również zalegający na konstrukcjach śnieg, szron, a nawet lód. Ich skuteczne usunięcie jest kluczowe dla poprawnego działania wycieraczek. Pod wpływem dużych obciążeń uszkodzeniu ulegają zarówno tradycyjne szkielety, jak i listwy płaskich piór.

Doświadczenie właściwie każdego kierowcy pokazuje, że nie tylko w zimnych miesiącach wycieraczki poddawane są wymagającym testom i obciążeniom. Istotny problem stanowią też letnie upały oraz bezpośredni wpływ promieni słonecznych. Praca piór na suchej szybie pokrytej kurzem, pyłami i drobinkami nawierzchni to najgorsze, co możemy zafundować tym elementom wyposażenia. Uszkodzona struktura gumy przekłada się na gorszą efektywność piór, a co za tym idzie znaczne obniżenie poziomu komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Jak często i kiedy należy wymieniać wycieraczki samochodowe?

W naszym katalogu wycieraczek dedykowanych do wielu różnych marek i modeli samochodów znajdziecie akcesoria wykonane z wyjątkowo trwałych i solidnych materiałów. Ich poszczególne podzespoły zostały doskonale przygotowane do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Pod wpływem wielu czynników zarówno pogodowych, jak i drogowych nawet najtrwalsze produkty z czasem tracą jednak swoje właściwości, prezentując zdecydowanie niższą jakość pracy. Podstawowe pytanie brzmi zatem jak często wymieniać wycieraczki?

Ekspert radzi

Zalecanym minimum jest wymiana piór przynajmniej raz na pół roku. Statystyki pokazują jednak, że wciąż wielu kierowców nie stosuje się do wyznaczonych terminów, eksploatując akcesoria do granic możliwości. Niestety rzeczywistość drogowa w tym zakresie wciąż daleka jest od sugerowanych standardów, mówi nasz ekspert Marzena Wilk.

W jakich okresach zalecana jest wymiana piór wycieraczek?

Najczęściej wspominanymi w opiniach branżowych okresami wymiany wycieraczek są sezon przed nadejściem jesieni oraz czas po zakończeniu zimy. Terminy te wydają się bardzo adekwatne zwłaszcza z punktu widzenia konieczności przygotowania auta do nadchodzących deszczowych jesiennych dni oraz obciążeń związanych z surową mroźną aurą.

Wycieraczki samochodowe podczas jazdy w deszczu

Jakie symptomy świadczą o konieczności wymiany wycieraczek?

Jak wcześniej podkreśliliśmy, wycieraczki samochodowe narażone są na różnego typu osłabiające ich kondycję bodźce zewnętrzne praktycznie przez cały rok. Do ich uszkodzenia przyczyniają się zarówno warunki atmosferyczne, jak i nieodpowiednia, doprawiona nutą brawury eksploatacja. Proponowane terminy wymiany w pewnych okolicznościach mogą okazać się niewystarczające. Wszystko zależy od szybkości zużywania się piór. Stwierdzenie, czy dane akcesoria nadają się do wymiany, jest więc zadaniem kierowcy. By poprawnie określić stan wycieraczek w samochodzie, warto znać kilka podstawowych oznak ich nieprawidłowej pracy, do których należą:

  • pozostawianie smug, zamgleń i zacieków,
  • nadmierne tarcie piór po powierzchni szyby,
  • przykre odgłosy piszczenia lub zgrzytania,
  • pozostawianie niewytartych miejsc,
  • przeskakiwanie i nierówna praca piór,
  • rysowanie powierzchni szyby.

Jeśli zauważyłeś choć jeden z wyżej wymienionych symptomów na szybie Twojego samochodu, najwyższy czas nieco bliżej przyjrzeć się wycieraczkom.

Jak dbać o wycieraczki samochodowe, by w trudnych warunkach osiągały optymalną wydajność?

Bez wątpienia istnieją sposoby na przedłużenie żywotności wycieraczek do szyb i zachowanie ich dobrej kondycji na dłużej. Wytrzymałe konstrukcje mogą służyć nam efektywnie nawet w dalekich od sprzyjających warunkach, jeśli tylko poddamy je regularnym zabiegom pielęgnacyjnym lub przywiążemy większą wagę do ostrożnej i odpowiedzialnej ich eksploatacji. Podstawowe działania, które skutecznie odwleką ich wymianę, nie są czasochłonne i nie generują przesadnych kosztów.

Systematyczna pielęgnacja piór do szyb

Pojawiające się na szybie smugi i zacieki mogą być efektem zanieczyszczonych piór wycieraczek. Regularne usuwanie z ich powierzchni kurzu, pyłu i innych zabrudzeń zapobiega uszkodzeniom gumy oraz gwarantuje rezultaty idealnie gładkiej i przejrzystej szyby. Gumę piór z reguły wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, z bardziej uporczywymi osadami poradzi sobie łagodny dla tworzywa detergent. Czyste wycieraczki posłużą nam zdecydowanie dłużej, dlatego te proste czynności pielęgnacyjne powinny stać się naszym nawykiem.

Zabezpieczanie i prawidłowa eksploatacja wycieraczek w sezonie zimowym   

Jesienią i zimą wycieraczki w naszych samochodach włączane są szczególnie często, co z reguły oznacza konieczność zakupu nowych elementów jeszcze przed nadejściem wiosny. Trudy zimy skutecznie osłabiają efektywność piór, a niejednokrotnie stają się przyczyną częstszej wymiany akcesoriów. Sprawdzone niejednokrotnie przez kierowców taktyki zapewniają odpowiednią ochronę poszczególnych podzespołów wycieraczek na wypadek niskich temperatur i pozwalają nieinwazyjnie pozbyć się zalegającego na nich lodu. Rynek zimowych akcesoriów samochodowych oferuje w tym zakresie sporo możliwości. Jednym ze sposobów jest zaopatrzenie się na przykład w specjalne pokrowce na pióra. Szczelne materiały stanowią skuteczną barierę pomiędzy szronem, śniegiem i lodem a metalowymi i gumowymi elementami wycieraczek. Te nie przyklejają się też do szyb, dzięki czemu ich uruchomienie nawet wczesnym rankiem jest szybkie, bezproblemowe i nie generuje dodatkowych uszkodzeń spowodowanych odrywaniem tworzywa od szklanej powierzchni.

Łatwe pozbywanie się lodu umożliwiają również dobrej jakości odmrażacze do szyb. Niejednokrotnie już jedna aplikacja pozwala na bezpieczne włączenie wycieraczek, bez obaw o zatarcie silniczka czy uszkodzenie gumy. W efektywnej pielęgnacji piór pomogą również szczotki do odśnieżania oraz skrobaczki. Wybierajmy te wyposażone w specjalne wcięcia do czyszczenia piór i pamiętajmy, by do całej procedury podejść z dużą dawką ostrożności.

Znaczenie płynów do spryskiwaczy dla skutecznej ochrony piór wycieraczek

Tym, o czym z całą pewnością nie powinniśmy zapominać w codziennej eksploatacji wycieraczek, jest obecność płynu do spryskiwaczy. Dobrany do sezonu preparat zimowy lub letni w bezpośredni sposób wspiera pracę piór. W ramach dobrego przygotowania pojazdu do różnych warunków dodatkowy zbiornik wysokiej jakości specyfiku warto też wozić w bagażniku. Użycie płynu zapewnia optymalny poślizg piór po szybie, zapobiegając powstawaniu mikrozarysowań, a nawet trwałemu jej uszkodzeniu.

Kosmetyka szyb samochodowych – jak wpływa na stan wycieraczek?

Kosmetyka powierzchni, na której pracują wycieraczki samochodowe, to chciałoby się rzec podstawa. Tylko zapewnienie akcesoriom odpowiednich warunków pracy przyniesie oczekiwane rezultaty. Bez minimalnej dawki zaangażowania nie jesteśmy w stanie zapobiec przedwczesnemu zużyciu piór. Czyste szyby to również optymalna widoczność i komfort jazdy. Szklane powierzchnie myjemy przeznaczonymi do tego płynami, które nierzadko zapewniają też odpowiedni poślizg gumy piór, co sprawia, że pracują one rewelacyjnie nawet na najwyższych obrotach.

Zdaniem eksperta

Dość popularną w ostatnich latach praktyką jest nakładanie na szyby tzw. niewidzialnej wycieraczki. Jest to nic innego jak środek, który po zaaplikowaniu tworzy na szklanej powierzchni powłokę hydrofobową. Wielu kierowców docenia tego typu rozwiązania. My sami upatrujemy w nich wielu korzyści, jednak zdajemy sobie sprawę, że opcje te nie są w stanie całkowicie zastąpić tradycyjnych gumowych piór. Co więcej, współpraca zastosowanych na szybie środków chemicznych z piórami nie zawsze układa się pomyślnie - tłumaczy nasz ekspert Marzena Wilk.

Czy wycieraczki w zapasie to dobry pomysł?

Posiadanie zapasowego kompletu wycieraczek jest oczywiście oznaką przezorności. Nie warto jednak w tej kwestii popadać w skrajności. Można zakupić dodatkowy komplet, by nie zostać zaskoczonym w razie konieczności nagłej wymiany lub gdy dokonujemy jej zgodnie z wyznaczonymi terminami. Dobrze jest też zaopatrzyć się w ekstra egzemplarz w podróży. Mimo iż kupno piór nie stanowi obecnie większego problemu, dodatkowy ich zestaw w bagażniku umożliwi wymianę na te najlepiej dostosowane do naszego samochodu, których nieraz próżno szukać w pierwszym lepszym markecie.

Zapasowy komplet szczelnie zapakowanych wycieraczek ma dość długi „termin ważności”. Odpowiednio przechowywane akcesoria mogą czekać na swoją kolej nawet kilka lat. Uważajmy jednak na niekorzystne temperatury, chrońmy też metalowe i gumowe elementy zapasowych wycieraczek przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV.

Sklepy internetowe i stacjonarne oferują dzisiaj szeroki wybór uniwersalnych i dedykowanych piór do szyb. Kupowanie przesadnej ilości zapasowych elementów nie jest zatem konieczne. Do rzadkości nie należą wcale sytuacje, gdy okazuje się, że zapomnieliśmy o wcześniej zakupionym i skrzętnie przechowywanym komplecie akcesoriów lub zwyczajnie nie możemy ich użyć w związku z zakupem nowego samochodu.

Jeśli potrzebujesz nowych wycieraczek do Twojego auta lub chcesz zaopatrzyć się w zapasowy komplet, już dziś sprawdź nasz katalog!

Które dostępne w naszej ofercie serie wycieraczek prezentują wyjątkową żywotność?

W zakresie wydajnej i komfortowej eksploatacji wycieraczek istotną rolę odgrywa ich prawidłowy dobór. Pod uwagę warto wziąć kwestie zarówno parametrów technicznych jak i indywidualnych oczekiwań względem danych akcesoriów. Wszystkim, którzy poszukują piór innowacyjnych, wykonanych z solidnych materiałów, które doskonale sprawdzą się w wymagających warunkach, rekomendujemy między innymi serię wycieraczek Valeo Silencio. Idealnie dopasowane płaskie konstrukcje realizują najwyższe standardy funkcjonalności i niezawodności, pozostawiając szybę perfekcyjnie czystą. Regularne pielęgnowanie piór, w których zastosowano nowy rodzaj gumy VisioRubber, gwarantuje ich wyjątkowo długą żywotność, ograniczając jednocześnie konieczność częstej wymiany elementów.

Szkieletowe pióra wycieraczek

W naszym zróżnicowanym katalogu znajdziecie również bezprzegubowe wycieraczki Bosch Aerotwin, dla których producent przewiduje o 30% wydłużony czas nastawionej na doskonałe efekty eksploatacji. Dedykowane zestawy piór zapewniają maksymalny poziom dopasowania do danej marki i modelu pojazdu. Zastosowane w nich modyfikacje Power Protection Plus to lepsza ochrona podzespołów narażonych na bezpośrednie działanie szkodliwych czynników oraz profil Long life dla znacznie lepszej wydajności i dłuższej żywotności.

Akcesoriami doskonale zabezpieczonymi na wypadek oddziaływania różnych czynników pogodowych i drogowych są wycieraczki hybrydowe. Polecamy dostępne również w ramach oryginalnego wyposażenia niektórych samochodów hybrydowe pióra Denso. Całkowicie zamknięta forma zapewnia optymalny poziom ochrony elementów metalowych. Zintegrowana konstrukcja łączy w sobie najlepsze cechy rozwiązań konwencjonalnych i nowoczesnych płaskich piór.   

Niezależnie od tego, jakie wycieraczki wybierzemy do swojego samochodu o ich stan i poprawne działanie warto dbać regularnie.

Rodzaj eksploatacji wycieraczek samochodowych – jakim typem kierowcy jesteś?

W kontekście omawianych zagadnień wydajnego użytkowania wycieraczek oraz podejmowania działań mających na celu przedłużenie ich dobrej kondycji i żywotności narzucają się dwa skrajne i jeden idealny model zachowań.

  • Pierwszy reprezentuje kierowca, który zdaje się zapominać, że wycieraczki to część eksploatacyjna pojazdu. Żywi on szczerą nadzieję, że przeżyją one jego samego. Nie zważając na wyraźne sygnały świadczące o konieczności ich wymiany, przemierza szosy w trudnych warunkach atmosferycznych, bacznie i pilnie wyczekując upragnionego celu podróży. Problem zakupu nowych piór dość często rozwiązuje sprzedażą samochodu, jeśli akurat szwagier nie ma zapasowego kompletu na stanie.
  • Drugą skrajnością wykazuje się kierowca przesadnie kupujący zapasowe komplety wycieraczek. Jego garaż bywa lepiej wyposażony niż niejeden sklep. On sam często jest ratunkiem dla kierowcy nieroztropnego. Wycieraczki co prawda wymienia dość regularnie i nic go nie zaskoczy, lecz często nie jest w stanie, za swojego życia spożytkować wszystkich posiadanych kompletów.
  • Ostatni typ to wzór do naśladowania, stosujący się do wszystkich eksperckich zaleceń w temacie wymiany wycieraczek samochodowych. Robi to regularnie bądź częściej w razie potrzeby. Nie zaśmieca swojego garażu nadmierną ilością piór na zapas, jednak zawsze ma jeden ekstra komplet, w razie nieprzewidzianych wypadków. Jako świadomy użytkownik dróg bacznie obserwuje stan wycieraczek, by w razie potrzeby podjąć szybką interwencję. Odpowiednio dba też o szyby i same pióra, w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych.

Tekst przygotował ekspert i doradca techniczny sklepu piorawycieraczek.pl: Jarosław Woźniak

Pasjonat motoryzacji w każdym jej aspekcie. Fachowiec od lat związany z branżą automotive i wiarygodny doradca techniczny, który każdy rekomendowany produkt poddaje surowej ocenie. Praca daje mu wiele satysfakcji i umożliwia łączenie miłości do samochodów z głodem rzetelnej wiedzy na temat akcesoriów, w które warto wyposażać auta. Praktyczne umiejętności wyuczonego zawodu mechanika samochodowego pozwalają mu spojrzeć na kwestie konstrukcji i formy testowanych akcesoriów z praktycznego punktu widzenia.


Koniecznie przeczytaj też

Dodaj swoją opinię